مصاحبه با توپالف(شاه شطرنج : توپالف)

شاه شطرنج : توپالف

 کدام گشایش بازی نمیشود و چرا؟

هنوز چنین گشایشی ظهور نکرده است در سطوح پایینتر شما میتوانید پر خطر تر بازی کنید اما در حال حاضر گزینه های بسیاری وجود دارد که ارزیابی پایانی انها مشخص است. در تورنمنتهای قویتر گامبی شاه به ندرت استفاده میشودزیرا سفید در مخاطره میافتد.

چه تعداد افراد در تیم شما وجود دارد؟به اختصار وظائف انها را شرح دهید؟

دستیاران شطرنجی من در صوفیه سه نفر بودند انها بازیهای حریف و همچنین بازیهای من را جهت یافتن ضعف در انها انالیز میکردند.

در طول مسابقه با کامسکی شما را در حال شنا در کمپینسکی دیدیم به ما در مورد امادگی جسمانی بازیکن شطرنج بگویید؟

انها به من توصیه کردند ورزشهای سبکی در روزهای استراحت داشته باشم شنا بهترین است زیرا موجب میشود تمام بدن ورزش کند وخطر اسیب دیدگی وجود ندارد مطابق با تجارب من برای بازیکن شطرنج بهتر است ورزش کند تا قدرت بدنی اش را بالا ببرد چون بعضی مسابقات بسیار طولانی وخسته کننده میشود همانند یک روز طولانی کاری در اداره.

چه دردهای اختصاصی به غیر از کمر درد برای بازیکن شطرنج وجود دارد؟

در حال حاضر بسیاری بازیکنان با حافظه بد مشکلاتی دارند همانند اطلاعاتی که باید به خاطر سپرده شوند.عموما من حافظه خوبی دارم اما حافظه با افزایش سن ضعیف می شودوبه همین دلیل است که بازیکنان جوان در این زمینه امتیازاتی دارند.

چه مقدار وقت صرف شطرنج در طول روز میکنید؟

من برنامه مدونی ندارم کنترل ذهن اسان نیست اگر من مسابقه مهم در پیش داشته باشم بعضی مواقع نمیتوانم خوب بخوابم حتی اگر به مسابقه فکر هم نکنم. اما به طور عموم بیشتر از پنج ساعت کار شطرنجی نمیکنم.

بعد از هر مسابقه چه مقدار نیاز به استراحت کامل دارید بدون انکه به صفحه شطرنج نگاه هم نکنید؟

بستگی به این دارد چه مقدار مسابقه سنگین باشد ارگانیسم بدن میگوید که چه مقدار باید استراحت کرد اما حتی مواقعی که تمرین ندارم از طریق اینترنت تورنمنتهایی را که در سراسر دنیا برگزار میشود را دنبال میکنم تا از بازی حریفان اطلاعاتی کسب کنم

شما در طول مسابقات رژیم غذایی خاصی دارید.به عنوان مثال از غذاهائی که باعث مشکلات معده ای میشود دوری میکنید؟

رژیم سخت نه اما سعی میکنم قبل از مسابقه زیاد نخورم.بهترین غذای توصیه شده ماهی وبهتر ماهی دریایی است واز غذاهای چرب باید دوری کرد.

ایا شما خرافاتی هستید مثلا اولین حرکتتان را با دست چپ انجام میدهید یا تکمه ساعت را با انگشت خاصی میفشارید؟

نه من معتقدم که نتایج به بازی من بستگی دارد نه به بعضی اعمال خرافی.

سطح بازیکنانی را که در جلوی تئاتر ملی بازی میکنند را چگونه ارزیابی میکنیداگر انها در تورنمنتی شرکت کنند توفیقی خواهند داشت به طور مثال به استادی میرسند؟

من بازیهای انها را دنبال نکرده ام اما فکر میکنم انها میتوانند موفق باشند من حتی فکر میکنم بعضی از انها استاد هستند.مطمئن باشید که بعضی از انها میتوانند در تورنمنتهای قوی شرکت کنند.

اصطلاح عامیانه در شطرنج چیست؟ ایا کلماتی وجود دارد که باعث خنده شود همانگونه که در فوتبال وجود دارد؟

بله بازیکنان ضعیف را چمن زار مینامند به حرکت اشتباه حرکت گنگ میگویند به بازیکنان جلوی تئاتر ملی صندوق میگویند در گذشته شطرنج در رستورانها انجام میشد و بعدها حرفه ای شد

بیادماندنی ترین لحضه ای که از شما امضا خواسته شد کی بوده است؟

غیر منتظره ترین مکان مکزیک بود در انجا یک مسابقه سیمولتانه وچندین مصاحبه در پایتخت داشتم وچند روز بعد به همراه ایوان چپاریونوف به یک جزیره کوچک برای ابتنی رفتیم شخصی ازتیم نجات غریق مرا شناخت وامضا خواست اما هنوز نفهمیده ام کجا مرا در تلویزیون دیده بود چون در انجا برق وجود نداشت.

ایا رایانه ها میتوانند افسون شطرنج را بشکنند؟

هم اکنون همه چیز محاسبه ای شده است.در طول مسابقه با کامسکی اوگنی ارمنگوف در محل مسابقه لب تاپی همراه داشت ودائما میگفت بگذار ببینم که رایانه چه میگوید.بله هم اکنون همه چیز متفاوت دقیق و پویاست امه هنوز رایانه ها کامل نیستند من در یافتن برخی پوزیسیونها لذتی میبینم که حرکت من نسبت به حرکت توصیه شده توسط رایانه دقیقتر است

ترجمه و تنظیم:غلامرضا خواجویی 

 

/ 0 نظر / 36 بازدید