استاد بزرگ شطرنج به روایت آمار

همانطوری که میدانید کسب عناوین استادی در شطرنج مشکل است.مخصوصا کسب عنوان استاد بزرگی که بالاترین عنوان شطرنج میباشد و با علامت اختصاری GMنمایش داده میشود. عنوان استاد بزرگی بانوان که با علامت اختصاری WGM نشان داده میشود به هیچ عنوان در تراز و قدرت استاد بزرگ نمیباشد.این پست فقط مربوط به عنوان استاد بزرگی است که با علامت اختصاری GM نشان میدهیم. تعداد کل اساتید بزرگ در سطح جهان تا ژانویه سال 2014 بر طبق آمار فیده تعداد 1444 نفر میباشد که از این تعداد 1413 نفر مرد و 31 نفر زن هستند.یعنی از کل اساتید بزرگ در جهان ،  97.8% مرد و 2.2% را زن تشکیل میدهد.تحلیل آمار با شما.

پروسه و فرآیند ساخت یک استاد بزرگ ،نیاز به : زمان طولانی ، برنامه ریزی آموزشی خیلی سیستماتیک و منظم و هزینه زیاد (شامل شرکت در مسابقات برای کسب نورمهای استاد بزرگی ) و تلاش زیاد فرد است.هر چند که خیلی از افراد با رعایت تقریبی این عوامل باز هم نمیتوانند به مقام شامخ و والای استاد بزرگی دست یابند.

در گذشته با توجه به اینکه اساتید معتبر آموزشی و منابع و طرح درسی محدود بود ، کسب عنوان استاد بزرگی معمولا در سنین بالا اتفاق می افتاد ( هرچند استثنا هائی هم داشت) ولی امروزه با پیشرفت در متون آموزشی و مربیان حرفه ای و پیشرفت نرم افزارهای آموزشی ، سن کسب این عنوان به شدت پائین آمده است.برای مثال سرگئی کاریاکین با کسب عنوان استاد بزرگی در سن 12 سال و 7 ماهگی جوانترین استاد بزرگ جهان را در اختیار دارد. مهد شطرنج جهان یعنی روسیه با داشتن 229 استاد بزرگ (نزدیک به 16% اساتید بزرگ فقط در روسیه هستند)  فاصله بسیار زیادی با کشور دوم یعنی آمریکا با 86 استاد بزرگ و با کشور سوم یعنی اوکراین با 85 استاد بزرگ دارد. البته اگر ما کشور اتحاد جماهیر شوروی را درنظر بگیریم ، نزدیک به 430 استاد بزرگ ( نزدیک به 30 % یا یک سوم اساتید بزرگ در جهان ) فقط متعلق به شوروی است. گفتنی است کشور ایران دارای 9 استاد بزرگ با میانگین ریتینگ 2477 است.

میتوانید از لینک زیر به اطلاعات مفید دیگری از قبیل نام ، تاریخ تولد ، تاریخ فوت ، سال اخذ عنوان استاد بزرگی و کشور مربوطه دست پیدا کنید. علاقمندان هر گونه نظر و یا انتقادی بابت این مطلب دارند حتما در قسمت نظرات بیان کنند تا علاوه بر اصلاح ، راهگشای مطالب بعدی باشد . با تشکر

لیست اساتید بزرگ کشورها

/ 0 نظر / 137 بازدید