درخشش آرتین باغدار و مازیار باقری در مسابقات خزر 93 و یک خبر خوش

آرتین در دور اول با شکست کاندیدای استادی بانوان WCM Heydarli توانست کار ارزنده ای انجام دهد.بعد از یک باخت در دور دوم ، با 4 برد متوالی ، تمام نگاهها را به خود معطوف کرده است. دقت کنید آرتین فقط 8 سال سن دارد. عملکرد آرتین تا پایان دور ششم ، 1550 است که کمی بالاتر از ریتینگ وی قرار دارد. یک نکته برای برخی دوستان که در تحلیل عملکرد اشتباه میکنند بگم و اون اینکه درسته که آرتین 11 واحد کاهش ریتینگ داشته ولی اگر کارنامه آرتین تا پایان دور ششم را به یک فرد مطلع بدهید مطمئنا عملکرد آرتین را بسیار خوب ارزیابی میکند.آرتین تا پایان دور ششم فقط یک باخت ( دلیل باخت را من نمیدانم ولی باید تحلیل شود چون ممکن است عوامل غیر فنی در باخت دخالت داشته باشد) دارد . یادمان باشد ریتینگ تنها یک عدد نسبی است که قدرت تقریبی فرد را نشان میدهد و ممکن است فرد بسیار قوی تر از ریتینگ خودش بازی کند و یا بالعکس بسیار ضعیفتر . و این بستگی به عوامل زیادی دارد که از حوصله این پست خارج است.شاید در هیچ کجای دنیا به اندازه ایران ، اینقدر به ریتینگ در سطوح پایه اهمیت نمیدهند. بلکه به کیفیت بازیها توجه زیادی دارند. وقتی کیفیت بالا رفت ، ریتینگ بالاتر بطور اتوماتیک بالا خواهد رفت.

آرتین در پایان دور ششم ، با کسب 5 امتیاز در رتبه 13 جدول رده بندی قرار دارد. کارنامه عملکرد آرتین را میتوانید در زیر مشاهده کنید:

با توجه به سن پائین آرتین ،در صورت برنامه ریزی صحیح و علمی و بکار گیری مربیان مطرح کشوری ، میتوان امیدوار بود آرتین بتواند در آینده ، در مسابقات کشوری و مهمتر از آن قهرمانی رده های سنی جهان ، حرفی برای گفتن داشته باشد.زمان به سرعت می گذرد و باید خانواده آرتین ، با درایت و ژرف اندیشی ، خیلی سریع نسبت به اجرای موارد فوق ، اقدام کنند تا در آینده مانند خیلی از بازیکنان استان و شهرمان و منجمله خود من ، از گذشته اش اظهار تاسف نخورد و سری تکان ندهد.

با آرزوی موفقیت برای آینده دار شهرمان آرتین عزیز

در همین جا لازم میدانم مراتب تشکر خود را از افراد زیر اعلام دارم:

1- ابتدا از خانواده محترم باغدار به خاطر جدیت و پشتکار و قبول زحمت در حمایت از آرتین ( مسابقه - آموزش و ...). باید قبول کنیم فرایند ساخت یک بازیکن ،فرایندی زمان بر و دشوار است.

2- از مربیان محترم  و زحمتکش آرتین ( چون به جز آقای آریانژاد ، سایر مربیان آرتین رو نمیشناسم ، برای همین از ذکر نام این عزیزان ، عذرخواهی می کنم.)

3- تشکر از هیئت شطرنج شهرستان بجنورد

_________________________________________________________________

عملکرد مازیار باقری:

از سیستم و نحوه آموزش مازیار در سطوح پایه اطلاعاتی ندارم و نمیدانم دوره های پایه را زیر نظر چه مربیانی آموزش دیده است و حتی مربیان و سیستم آموزشی دوره های پیشرفته مازیار را هم نمیدانم. ولی آنچه قدر مسلم است ، زحمت و تلاش فراوان مازیار در چند سال اخیر ، به وضوح آشکار است.قبلا در چند پست ، عملکرد مازیار در مسابقات مختلف کشوری را نشان داده ام و همانطور که قبلا پیش بینی کردم ، میتوان در آینده ای نزدیک ، شاهد تولد اولین بازیکن عنوان دار استانمان باشیم.

مازیار در جدول A خزر که در آن جدول 88 بازیکن با میانگین ریتینگ 2156 حضور دارند ، دست به مهره شد.رتبه اولیه مازیار ، 41 است.

دور اول: حریف مازیار بازیکن نه چندان قوی از تهران با ریتینگ 1742 است که فکر میکنم (چون به فایل بازیها دسترسی ندارم) مازیار توانسته به راحتی او را شکست دهد.

دور دوم: حریف این دور مازیار ، استاد فیده ،شاهین لرپری زنگنه از اصفهان است که با نتیجه مساوی به پایان رسید.

 دور سوم: حریف این دور مازیار ، استاد بزرگ Ziatdinov (  اصالتا از کشور های شوروی سابق است ولی اقامت آمریکا را دارد و با پرچم آمریکا بازی میکند.) با ریتینگ 2345 است که مازیار موفق به شکست وی میشود.( از کیفیت بازی اطلاعی ندارم.)

دور چهارم: حریف مازیار  استاد بزرگ Straostits با ریتینگ 2454 از کشور لتونی است. من این بازی را بصورت آنلاین و زنده نگاه میکردم. هر چند مازیار بازی خوبی ارائه کرد ولی حریفش در حد قدرت ریتینگش ظاهر نشد و بازی پس از یکسری اشتباه از دو طرف ، نهایتا با برد مازیار به پایان رسید.

دور پنجم: حریف این دور مازیار ، استاد بین المللی Stopa  از فنلاند با ریتینگ 2540 است.  در این بازی مازیار با  اشتباه خود در حرکت 35 ، سیاه را دارای برتری کرد ، ولی مازیار هنوز میتوانست به بازی ادامه دهد ، ولی اشتباه بعدی او در حرکت 40 اتفاق افتاد که دیگر وضعیت برای مازیار بازنده شد . بازی تا حرکت 49 با اشتباه طرفین ادامه پیدا کرد و نهایتا مازیار بازی را واگذار کرد.

دور ششم: حریف این دور مازیار ، استاد بزرگ بانوان و قهرمان آسیا و عضو تیم ملی بانوان ایران ، آتوسا پورکاشیان است. مازیار بازی نسبتا خوب و با دقتی ارائه کرد. بازی تا حرکت 40 تقریبا متعادل بود تا اینکه در حرکت 41 ، پورکاشیان با اشتباه کشنده خود ( Q*d5( بازی را واگذار کرد.

مازیار با این برد با کسب 4/5 امتیاز از 6 بازی در رتبه بسیار خوب ششم قرار دارد. مازیار امروز با استاد بزرگ آذربایجان ، Mirzeov با ریتینگ 2556 و نفر دوم جدول مسابقه بازی دارد.( با آرزوی موفقیت).

کارنامه عملکرد مازیار را میتوانید در زیر مشاهده کنید:

و اما خبر خوش :

مازیار تا پایان دور ششم توانسته است اولین نورم (حد نصاب) استاد بین المللی خود را بدست آورد. این موفقیت ارزشمند را به مازیار و خانواده ایشان و هیئت شطرنج شیروان و هیئت شطرنج استان خراسان شمالی تبریک فراوان میگویم. همی جا یک توصیه هم به مازیار بگم و اون اینکه با توجه به حدود 22 سال سن ، باید قدری در پیشرفت شطرنجی خود و کسب سریعتر نورمهای بعدی شتاب کنی . چون هر چه سن بالاتر میرود کار سختتر میشود.افزایش سن ، یک دشمن همیشگی شطرنجبازان بوده است.

امیدوارم هر چه سریعتر ، استان خراسان شمالی به اولین بازیکن عنوان دار خود دست پیدا کند.

 و اما ذکر چند توضیح:

1- محمد هجرتی که در جدول B خزر بازی میکند ، با توجه به افزایش ریتینگ عملکرد قابل قبولی ارائه نداده است.  با توجه به سابقه قبلی از محمد و رشد خوب در گذشته ، و از طرفی با توجه به افزایش سن ، میتوان گفت چندی است محمد رشد قبلی را نداشته و اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند ، بهتر است قید بازی در سطوح بالا شطرنج و کسب افتخارات بین المللی را بزند.

2- تا یادم نرفته یک نکته مهم بگم و اون اینکه مطالعه پیشرفت و قدرت بازیکنان ، فقط با مطالعه بازیهای انجام شده بدست میآید و چون من به فایل بازیهای مازیار و آرتین دسترسی ندارم ، اظهار نظر تخصصی در مورد قدرت و پیشرفت واقعی آنها ،نمیتوانم انجام دهم.مطالب فوق ، دیدگاههای کلی من در خصوص این عزیزان است.

3- مطالب فوق ، صرفا بیانگر دیدگاه های من ( سعید یوسفی ) است.

در خاتمه از شطرنجباران استان و بالاخص مازیار و آرتین عزیز درخواست میکنم هر گونه نقد و پیشنهاد در خصوص این پست را با ذکر دلیل یا دلایل ، در قسمت نظرات منعکس کنند تا چراغ راهنمای مطالب بعدی باشد.

سایت نتایج مسابقه بین المللی خزر - سال 1393

با تشکر

یوسفی 

 

/ 0 نظر / 239 بازدید