شکست اساتید شطرنج ژاپنی از رایانه ها

رقابت سخت و نفس گیر پنج هفته ای میان اساتید طراز اول شطرنج ژاپنی موسوم به « شوگی » با رایانه ها ، با موفقیت حریف بی جان، پایان یافت.
به گزارش شبکه تلویزیونی ان اچ کی در این مسابقات چهار استاد بزرگ شطرنج ژاپنی در پایان رقابت پنج هفته ای با رایانه ها ، مقهور تبحر و زیرکی این دستگاه ها شدند.
در این درو از رقابتها ، هفتصد رایانه حرفه ای که قدرت محاسبه دویست و پنجاه میلیون حرکت را در یک ثانیه دارا هستند و از راه دور هدایت می شدند با اساتید برتر شطرنج ژاپن رو به رو شدند.
این رقابتها که در هر مرحله دستکم هشت ساعت به طول انجامید، از طریق شبکه اینترنت بطور زنده برای علاقه مندان پخش شد و در انتها این رایانه بود که با نتیجه سه بر یک از رقبای خود جلو افتادند.

شایان ذکر است بر اساس تحقیقاتی که در نشریه ساینس منتشر شده است، محققان از ردیابی جریان خون در مغز شطرنج بازان حرفه ای "شوگی" دریافته اند که آنها از دو منطقه از مغز خود برای حرکت های مهم و اساسی استفاده می کنند.
"کی جی تاناکا" از آزمایشگاه نقشه برداری مغز در موسسه علوم مغزی ریکن می گوید: برخلاف بازیکنان آماتور که از منطقه پریکانیس در لوب آهیانه مغز استفاده می کنند، شطرنج بازان حرفه ای از منطقه ای در مرکز مغز خود موسوم به هسته کودیت caudate nucleus استفاده می کنند.
حرفه ای ها به مدت طولانی ، یعنی هر روز ساعت ها در مدت بیش از 10 سال آموزش می بینند . این آموزش گسترده می تواند فعالیت را از قشر مغز به منطقه caudate nucleus در مرکز مغز منتقل کند.
آماتورها از منطقه پریکانیس به اندازه یک سوم حرفه ای ها استفاده می کنند.
لازم به ذکر است که شوگی به معنای تخته بازی ژنرال است یکی از پرطرفدارترین انواع شطرنج بوده که در عین شباهت با شطرنج، تفاوت های بسیاری با آن دارد. هدف این بازی در یک تخته ۹×۹ با ۲۰ مهره برای هر بازیکن انجام می‌شود، به دام انداختن شاه [پادشاه] حریف است.

منبع: شطرنج خمام

/ 0 نظر / 49 بازدید